2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Állat- és Növénykert Budapesten

2011. augusztus 10. 11:45

A második világháborúban éhezők fosztogatták

Az állatkerti látogatások számát (és ezáltal az otthagyott összegeket) az intézmény vezetői sokféle módon próbálták serkenteni. Oroszlánház épült, struccok, amerikai bölények és afrikai elefántok beszerzésével igyekeztek minél izgalmasabbá tenni a vendégek ott töltött óráit. Hiába árultak azonban sorsjegyeket, hiába engedtek be komédiásokat a területre, hiába adtak otthont étteremnek és kávéháznak, az éves bevételek sajnos még így is messze elmaradtak a várttól - és a működéshez szükségestől. A néhány év múlva előálló pénzügyi csődhelyzetet a járványok és a kerítésen kívülről beszökött rókák pusztításai tovább tetétzék.

A Millenniumi Földalatti Vasút állatkerti megállója

A bezárással fenyegető válságot végül a belügyminiszter, ifj. Andrássy Gyula javaslata oldotta meg: az állatkert tulajdonost cserélt, az új üzemeltető maga a főváros lett. 1907-től Budapest Főváros Állat-és Növénykertje áll nemcsak a közönség, hanem a tudomány szolgálatában is. 1912-ben - néhány év szünet után - újra fogadták már a családokat Jónás, a víziló, az újonnan vásárolt tarajos sülök, vombatok, tapírok, pumák, vidrák, rénszarvasok, kakaduk, emuk, pingvinek és egyéb különleges állatfajok. Megépült a főkapu, a Kós Károly által tervezett állatházak, a Pálmaház és az Aquarium, a Kis- és Nagyszikla, vagyis mindazok az építmények, amelyek ma is a terület fő látványelemeit alkotják. Barlang Mozi, tevegelés és pónilovaglás várta a kikapcsolódni vágyókat.

Az első világháború csak átmeneti gazdálkodási nehézségeket okozott, a két világháború közötti időszak pedig egyenesen a fellendülés éveit eredményezte. Az 1920-as, '30-as években a budapesti állatkert európai hírnévre és minőségre tett szert, hogy aztán a következő nagy világégés bombái mindezt elpusztítsák. A gyönyörű épületek leomlottak, az állatkert lakói pedig vagy a fegyverek, vagy az éhező lakosok áldozataivá váltak.

1945. május elsején az üzemeltetők harmadjára is új életet leheltek az állatkertbe, amely - felvéve a tudományos intézmények listájába - 1956 óta hivatalosan is ismeretterjesztő tevékenységet folytat. Az azóta eltelt évtizedek folyamatos bővülést, szaporulatot eredményeztek, s az 1994 óta életben lévő "rácsellenes program" szintén az állatok komfortérzetének növelését szolgálja.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár