2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Húsz éve kezdődött a boszniai háború

2012. április 6. 11:09 MTI, Múlt-kor

Cselekedni kell!

Az egész világot megrázó srebrenicai népirtás végre cselekvésre ösztönözte a nemzetközi közösséget. A NATO 1995 szeptemberben légicsapások sorozatával gyengítette meg a boszniai szerbek állásait, akik tárgyalóasztalhoz kényszerültek. A háborúzó felek 1995 novemberében az egyesült államokbeli Daytonban kötöttek békét: Franjo Tudjman horvát, Slobodan Milosevic szerb és Alija Izetbegovic boszniai elnök Richard Holbrooke amerikai közvetítő védnöksége alatt állapodott meg. A 11 cikkelyből álló békeszerződést ünnepélyes keretek között 1995 decemberében Párizsban írták alá, s azt a nagyhatalmak vezetői is ellátták kézjegyükkel. A daytoni egyezmény értelmében Bosznia és Hercegovina föderatív állammá alakult: a bosnyák-horvát föderáció az ország 51 százalékát foglalta el, míg a Republika Srpska a föderáció 49 százalékán alakult meg.

Slobodan Milosevic szerb, Alija Izetbegovic boszniai és Franjo Tudjman horvát elnök aláírják a Dayton-i békét (fotó: AFP)

A boszniai polgárháborúban mintegy 102 ezren vesztették életüket, közülük 55 ezer volt a civilek, 47 ezer a katonák száma. A civil áldozatok közül 16 700 volt a szerb, 38 ezer a horvát és a bosnyák, a katonák közül a bosnyák hadsereg 28 ezer, a szerb 14 ezer, a horvát hatezer katonát vesztett.

A háborút követően Hágában megkezdte működését az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket kivizsgáló nemzetközi törvényszék. Az elmúlt időszakban valamennyi vádlottat sikerült felkutatni és elfogni, közöttük egyaránt szerepel szerb, horvát és bosnyák katonai vezető. A legsúlyosabb bűnökkel vádolt Ratko Mladic és Radovan Karadzic (a boszniai szerbek katonai, illetve politikai vezetője) csak a közelmúltban került kézre. A háború vége óta eltelt két évtizedben az egykor háborúzó balkáni államok mind jelentős politikai változáson mentek keresztül. A daytoni megállapodást kézjegyükkel ellátó politikusok sem élnek már: Franjo Tudjman 1999-ben, Alija Izetbegovic 2003-ban halt meg, a hágai törvényszék elé állított Slobodan Milosevic 2006 márciusában zárkájában hunyt el, ügyében halála miatt nem született ítélet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár