2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Új szereplők a világörökségi listán

2011. június 27. 16:09 MTI

A jordániai Hold völgye, a kolumbiai "Kávéút" és a Kárpátokban, Szlovákia és Ukrajna határmenti területein fekvő ősbükkösök, a kenyai Jézus-erőd, a vietnami Ho-dinasztia fellegvára és az etiópiai Konso kulturtáj is felkerült több más jelölt mellett az UNESCO világörökség-listájára.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális szervezetének honlapja szerint a németországi Alfeldben lévő Fagus-művek, a szudáni Meroé régészeti területei, a barbadosi Bridgetown és helyőrsége, a Japánban lévő Hiraidzumi, valamint a lombard hatalom i.sz. 568-774 közötti itáliai helyszínei is a világörökségi részeit képezik.

A Kárpátok ősbükkösei Szlovákia és Ukrajna területén fekvő, érintetlen állapotban fennmaradt, mérsékelt égövi erdőség. 185 kilométer hosszan húzódik. Az ősbükkösben lombhullató fák (juhar, kőris, szil) különleges példányai fordulnak elő. A kutatók számára nagy értékkel bír ez az érintetlen terület, mert tökéletes példája annak a komplex ökoszisztémának, amely a mérsékelt égövre oly jellemző.

A kolumbiai kávétermelő vidékek a fenntartható és termékeny mezőgazdasági területek kiemelkedő példái. A "Kávéút" hat földművelési területet ölel fel, amelyen belül 18 városközpont található a Nyugati- és Keleti-Kordillerák térségében. A 800-1200 méter magasan fekvő lejtőkön termesztik a világhírű kolumbiai kávét.

A Ram-vádi, azaz a Hold völgye a jordániai Akabától 70 kilométerre északkeleti irányban található, a Ram folyó kiszáradt medrének környéke, a világ egyik legszebb sivatagi tája. A legkülönfélébb színű homokdombok és a legváltozatosabb formájú és méretű sziklaképződmények váltogatják egymást. A beduinok lakta tájon a formákat a rendszertelen, heves esőzések, a finom részleteket a szinte sohasem múló szél munkája alakította ki.

Az alsó-szászországi Alfeldben lévő Fagus-műveket Walter Gropius tervezte 1911-ben. A gyár a később világhírűvé vált építész első műve volt, amelyet a modern építészet kulcsépületeként tartanak számon. A gyárban ma is készülnek kaptafák, az egykori raktárban múzeumot rendeztek be.

A szudáni Meroé régészeti területei a Nílus és az Atbara folyók között terülnek el, a vidék a Kusita Királyság hátországaként működött az i.e. 8. századtól az i.sz. 4. századig.

A barbadosi Bridgetown és helyőrsége szintén felkerült a világörökségek listájára. A brit gyarmatosítás építészetének kiemelkedő példája a 17-19. században épült, jó állapotban fennmaradt város, valamint a számos történelmi épületet magába foglaló helyőrség.

A márciusban szökőár által sújtotta japán Hiraidzumi térségében lévő buddhista templomok, kertek és történelmi emlékhelyek is a világörökség részévé váltak, ugyanúgy, ahogy a lombard hatalom i.sz. 568-774 közötti itáliai helyszínei is. Utóbbihoz hét fontos épületcsoport tartozik, amelyek erődítményeket, templomokat és kolostorokat foglalnak magukba. A történelmi emlékek tanúbizonyságot tesznek a longobárdok térhódításáról, akik az észak-európai területekről érkeztek, Itáliában kialakították saját kultúrájukat és hatalmas területeket irányítottak a 6-8. században.

A Konso kultúrtáj egy 55 négyzetkilométeren elterülő teraszos terület, több mint négyszáz éves múltra tekint vissza - mutatott rá a páratlan afrikai látkép jelentőségére az UNESCO, amely a kenyai Mombasa Jézus-erődjét is a világörökségi listára vette. Az erődöt a portugál gyarmati uralom idején, 1593 és 1596 között építették a város védelmére.

Világörökségi rangra emelkedett a vietnami Ho-dinasztia fellegvára, amelyet a fengsuj alapelvei szerint építettek a 14. század végén. A citadella, a birodalmi város új stílust képviselt a Délkelet-Ázsiában. Hasonló döntés született az ősi alpesi cölöpházakról, Franciaország, Svájc, Olaszország, Ausztria és Szlovénia közös javaslatáról is.

A világörökség részévé váltak az egyesült arab emírségekbeli al-Ain kultúrtájai is: Hafit, Hili, Bidá bint Szaúd és az oázisterületek, a spanyolországi Sierra de Tramontana (Serra de Tramuntana) kultúrtáj, a perzsa kertek Iránban, valamint a Szelim-mecset a törökországi Edirnében. Tovább bővült a természeti kincsek listája is: az UNESCO döntése értelmében immár a Watt-tenger teljes német szakasza védettséget élvez. A terület egy 9500 négyzetkilométeres része már 2009-ben felkerült a világörökségi listára.

Az UNESCO világörökség bizottsága június 29-ig tartja Párizsban 35. közgyűlését, amelyen összesen több tucatnyi új természeti és kulturális helyszín felvételéről döntenek.

Az UNESCO bejelentése

A Bizottság ülésének részletei

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár