2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A spanyol vitorláshajó mesés kincsének felét követeli egy kutatócég

2015. december 8. 11:03 MTI

A Kolumbia partjainál 1708-ban elsüllyedt, még fel nem tárt spanyol vitorlás feltételezett kincseinek felét követeli egy amerikai hajóroncs-felkutató és -feltáró cég. A Sea Search Armada (SSA) az 1980-as években elsőként jelentette a roncs helyzetét. A cég ügyvédje, Danilo Denis a hétvégén az RNC kolumbiai televízióban jelentette be, hogy ügyfele igény tart a kincs felére.

Az ügyvéd a kolumbiai legfelső bíróság 2007-es ítéletére hivatkozik, amely szerint a kincsnek azt a részét, amely nem tartozik Kolumbia kulturális örökségéhez, meg kell osztani az amerikai vállalkozással. Elkerülhetetlen, hogy a dél-amerikai ország kormánya egyezségre jusson az SSA-val - jelentette ki Denis.

Juan Manuel Santos kolumbiai államfő a tengerparti Cartagenában hétvégén tartott sajtótájékoztatóján államtitoknak nevezte a San José vitorláshajó pontos helyzetét és megtalálásának mikéntjét. A szakértők nemzetközi csoportjának segítségével fellelt hajó több mint 300 éve valahol Cartagenától délre, a Baru-félsziget partjainál süllyedt el.

Búvárrégészek még nem jártak a hajóroncsnál, de a haditengerészet vízalatti robotjai a tenger mélyén megvizsgálták a maradványokat, és csodálatos fotókkal tértek vissza a hajó ágyúiról, amelyek a felvételek szerint igen jó állapotban őrződtek meg, és amelyek kétségtelenül tanúsítják, hogy a San Josét találták meg. Danilo Devis hangsúlyozta: lehetséges, hogy a kormány találta meg a hajót, de - mint fogalmazott - "ez csupán megerősíti azt, amit 1982-ben mondtunk neki a roncsok helyéről".

Az SSA 1982-ben jelentette be, hogy megtalálta a San José hullámsírját több mint 20 méterre a tenger mélyén. Két évvel később a kolumbiai kormány megváltoztatta azt a mindenki által elfogadott tengerjogi törvényt, amely szerint ha bárki hajóroncsot talál, 50 százalék illeti meg a rajta lévő javakból, és csak öt százalékot akart az SSA-nak biztosítani. Egy washingtoni bíróság 2011-ben elutasította az amerikai befektetők vonatkozó keresetét, és két évvel később a fellebbezésüket is. A kolumbiai legfelső bíróság elrendelte, hogy a hajót fel kell tárni, mielőtt lezárulna a nemzetközi vita a tulajdonjogról.

A spanyol vitorlás 1708. június 8-án 600 emberrel a fedélzetén süllyedt el, amikor brit hadihajók elől menekült. Feltételezések szerint 11 millió darab aranypénzt és ékszert szállított a spanyol gyarmatokról. A kincs mai ára több milliárd dollárra rúghat. Hajózási szakemberek a San Josét az elsüllyedt spanyol gyarmati hajók "Szent Gráljának" tartják. A hajóroncs tulajdonjoga már évtizedek óta Kolumbia, az Egyesült Államok és Spanyolország között folyó jogi csaták középpontjában áll. Kolumbiában hamarosan elkezdődik annak a múzeumnak az építése, amely a páratlan kincsnek fog otthont adni.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár