2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Horvátország három szellemi öröksége került az UNESCO védelme alá

2010. december 10. 09:01 MTI

Fából készült forma

UNESCO-védnökséget kapott a horvát mézeskalács is. Ljerka Bicak Dragija és szülei Zágrábtól 40 kilométerre északra, Marija Bistricán, Horvátország legnagyobb Mária kegyhelyén élnek, és közösen viszik az ipart.

"Hetvenéves családi tradíció nálunk a mézeskalács-készítés. Már a harmadik generáció foglalkozik vele. A Horvát Iparkamara 2009-ben Hagyományőrző műhely címmel ismerte el a munkánkat. Őszintén remélem, hogy az UNESCO-védjegy nyomán a horvát mézeskalácsot az emberek jobban fogják becsülni, és ez a termék illően képviseli majd országunkat a világban" - mondta Ljerka Bicak Dragija az MTI-Pressnek.

Felidézte, hogy az első mézeskalácsosok a 17. században érkeztek Ausztria területéről a horvátok lakta vidékre. A 18. században varasdi, zágrábi, kaproncai (Koprivnica) céhek csatlakoztak a grazi mézeskalács-gyártókhoz. - Grazban és Ausztria-szerte is hároméves volt az iparos képzés, a segédgyakorlat megszerzése után sok fiatal érkezett Horvátország északi területeire, és alapított műhelyt. A 20. század második felére erősen hanyatlott a mesterség a mézes sütemények ipari gyártásának terjedése miatt. Mára a Karlovac(Károlyváros)-Varasd-Eszék(Osijek) vonalon mindössze 30 műhely van bejegyezve az iparkamaránál - magyarázta a mester.

Érdekességként említette, hogy a műhely vezetését csak férfiágon lehetett örökölni, később azonban az özvegyek vihették tovább a mézes gyártását. Általában a segéd házasságot kötött az özveggyel, de ma már a lányok is örökölhetik a műhelyt az apától.

A 17. században fából készült formába öntötték a mézeskalács tésztáját, az öntőforma mint alapeszköz tükrözte a kor stílusát, és lehetett figurális vagy ornamentális. "A régi öntőformákat mára fölváltotta a rézlemezből készült, és hát a műhelyek is követik a technikai fejlődést, gázzal sütnek, keverőgépet használnak. Mindazonáltal a mézeskalács-készítés erősen kötődik nálunk a hagyományokhoz. A kézi munkának ma is alapvető szerepe van, mert minden egyes darab mézes szív, baba vagy lovacska díszítése egyedi, és minden mézeskalácsosnak megvan a saját stílusa, mert a mézeskalácsosság kizárólag családon belül hagyományozódó mesterség" - tette hozzá Ljerka Bicak Dragija.

A mézeskalács tésztájának alapanyaga a cukorszirup, a liszt, a víz, az élesztő, a zselé, a fűszerek és az étkezési színezőanyag a tárgyak festéséhez. Az apró, karácsonyi dísznek is használatos mézesek tésztájába kevernek csak mézet, gyömbért vagy más illatos fűszert. - A tészta formákba öntve egy éjszakán át pihen, majd sütjük, szárítjuk és ételszínezékkel, főleg piros festékkel festjük. A legjellemzőbb a szív alakú forma, amellyel szerelmet vallanak, a barátság jeleként adják vagy emléktárgynak szánják az emberek.

A szív legkeresettebb díszítménye az indarajz, a virágminta és középen a tükröcske, képet is ragaszthatnak vagy versikét írhatnak rá habbal - sorolta a gyártó. A mézeskalács árusítása kezdetektől a nagy vallási ünnepekhez, búcsúkhoz, illetve manapság különféle ökovásárokhoz kötődik, újabban azonban a külföldi turisták is keresik mint eredeti horvát emléktárgyat. Marija Bistrica a 15. századi, fekete fából készült csodatevő Szűz Mária-szobrot őrző kegyhely, és minden év július 13-án hatalmas zarándoktömegek keresik föl városkánkat. Ilyenkor nálunk is nagy a mézeskalács-kereslet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár